Přejít na: ↓ obsahúvodní stránkuvyhledavánínavigaci

Epidemie koronaviru zasáhla po ekonomické stránce nejen naší republiku, ale prakticky celý svět. S naším příštím hostem , panem Filipem Matějkou, budeme v úterý večer hovořit o tom, co nás v oblasti ekonomiky čeká a jak rychle jsme schopni se po ekonomické stránce vzpamatovat.

Jedná se zároveň o poslední debatní večer před klubovými prázdninami, tak si ho rozhodně nenechte utéct!!!

 Vážení příznivci Golem klubu,
zveme Vás k dalšímu pravidelnému debatnímu posezení

v úterý 16. června ve 20 hodin.

Členové klubu povečeří s hostem od 19 hodin.

Na viděnou se s Vámi těší

Martin Kratochvíl- předseda klubu a Ondřej Krůta - tajemník klubu

­­­­­­­­­­­­­­­­­________________________________________________________________ 

Filip Matějka  (*1980) je český ekonom, který pomocí ekonomických teorií vysvětluje chování lidí a státu. Vystudoval fyziku na Univerzitě Karlově, doktorát z aplikované matematiky získal na Princetonské univerzitě v USA. Od roku 2010 působí jako výzkumný pracovník Národohospodářského ústavu AV ČR. Od roku 2011 je členem akademického sboru CERGE-EI, společného pracoviště Univerzity Karlovy a Akademie věd ČR. Studuje zejména makroekonomii, ekonomickou teorii, ekonomii informací a behaviorální ekonomii.

Filip Matějka se věnuje zejména rozvoji teorie racionální nepozornosti, kterou v roce 2003 poprvé popsal nositel Nobelovy ceny za ekonomii Christopher Sims. Matějku teorie zaujala na Princetonské univerzitě, kde studoval a kde Sim přednášel, následně ji začal rozvíjet.

Teorie, která v sobě spojuje klasickou ekonomii s behaviorální ekonomií, popisuje lidské chyby při rozhodování. Filip Matějka se věnuje výzkumu, ve kterém zapojuje tuto teorii do běžných ekonomických a sociologických modelů. Snaží se popsat, jak se chovají lidé při svém rozhodování, jaké informace zohledňují a jaké naopak opomíjejí.

Ocenění

V roce 2015 byl jako první Čech vybrán Evropskou radou pro výzkum mezi sedm evropských ekonomů, kteří na další rozvoj svého dosavadního výzkumu získali grant ERC.

V roce 2016 převzal od Nadačního fondu Neuron na podporu vědy Cenu Neuron pro mladé vědce v oboru společenské vědy. 

 

 

doc. RNDr. Filip Matějka, Ph.D.: EKONOMICKÁ OPATŘENÍ PO KORONAVIROVÉ KRIZI

Přejít na: ↑ obsahzačátek stránkyúvodní stránkuvyhledavánínavigaci

Twitter: Tak jsme konečně nastartovali nový web.

Přejít na: ↑ obsahzačátek stránkyúvodní stránkuvyhledavánínavigaci