Přejít na: ↓ obsahúvodní stránkuvyhledavánínavigaci

Vážení členové a přátelé Golem Clubu,

léto uteklo jako voda a je tu září a s ním i naše pravidelné úterní besedy. Prvním hostem letošního podzimu bude bývalý europoslanec a předseda Strany svobodných občanů Petr Mach.

________________________________________________________

O složité situaci, která poslední dobou v Evropské unii panuje, byla již napsána spousta článků a vedeno nespočet debat.

Bývalý europoslanec a předseda Svobodných Petr Mach byl jednáním v Europarlamentu přítomen osobně a může nám při debatě přiblížit, jak by se snad dala zvrátit některá rozhodnutí, která jsou v České republice i dalších státech přijímána s velkými rozpaky.

 Petr Mach se nikdy netajil názorem, že pro Česko není členství v EU výhodou.
Jak vidí aktuální situaci Evropské unie právě teď v září 2018?

Nenechte si první besedu „golemácké“ sezóny ujít!

­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­_________________________________________________________________


Debatní večer, na který Vás srdečně zveme, se koná

11. září 2018 ve 20:00 hod.
v prostorách Golem klubu, Na Perštýně 352/18, Praha 1.


Členové klubu s hostem povečeří v 19:00 hod.

Na viděnou se s Vámi těší

Martin Kratochvíl - předseda
a
Ondřej Krůta - tajemník klubu

 

_________________________________________________________________

 

Petr Mach vystudoval Gymnázium Na Zatlance a následně Vysokou školu ekonomickou v Praze (v r. 1997 absolvoval bakalářský studijní program statistika a ekonometrie, v r. 1999 absolvoval inženýrský studijní program finance); v roce 2003 na této škole obhájil disertační práci na téma "Teorie ražebného a inflační daně".

V roce 1998 založil časopis Laissez-Faire a až do roku 2008 byl jeho šéfredaktorem. Od založení v roce 1999 působil jako vedoucí Centra pro ekonomiku a politiku, v roce 2003 se stal jeho výkonným ředitelem. Po založení strany Strany svobodných občanů se funkce vzdal a byl nahrazen poradcem prezidenta Václava Klause Janem Skopečkem.

Od roku 1996 do roku 1998 učil angličtinu na jazykové škole. V letech 2000–2008 přednášel ekonomii na Vysoké škole ekonomické, od roku 2010 přednášel na Vysoké škole finanční a správní (VŠFS) a Vysoké škole ekonomie a managementu (VŠEM). Po zvolení europoslancem v roce 2014 z časových důvodů ukončil svůj úvazek na VŠEM, ale dál učí na VŠFS.

Politická kariéra

Od roku 1995 do roku 1998 byl členem Mladých konzervativců, v roce 1997 byl jejich předsedou. Od roku 1997 do 2007 byl členem ODS. Od roku 2003 do 2007 byl poradcem prezidenta republiky Václava Klause. Působil též v mezistranické komisi pro důchodovou reformu.

Z ODS v roce 2007 vystoupil, protože podle jeho slov přestávala prosazovat myšlenky lidské svobody. Zklamaly ho též kroky předsedy ODS Mirka Topolánka, který prosazoval Lisabonskou smlouvu, a aféry starosty Prahy 5 Milana Jančíka. V roce 2008 oznámil přípravu založení nové liberální euroskeptické politické strany. V lednu 2009 oznámil, že ponese jméno Strana svobodných občanů. Mach byl na ustavujícím sněmu 14. února 2009 zvolen předsedou strany, když na post kandidoval jako jediný. Do funkce předsedy Strany svobodných občanů byl znovu zvolen v letech 2010, 2012, 2013 a 2015.

Kvůli sporům o směřování strany rezignoval dne 10. prosince 2016 na post předsedy Svobodných. O funkci se však opět ucházel a dne 22. ledna 2017 byl opětovně zvolen předsedou strany.

Je signatářem konzervativně pravicového manifestu D.O.S.T.,[13] není však členem spolku Akce D.O.S.T., od něhož se opakovaně distancoval kvůli myšlenkovým odlišnostem.

Europoslanec

Ve volbách do Evropského parlamentu v roce 2014 kandidoval jako lídr strany Svobodných a byl s počtem 13 211 (16,60 %) preferenčních hlasů zvolen. Byl členem Výboru pro ústavní záležitosti (AFCO). Na konci srpna 2017 oznámil, že ke dni 31. srpna 2017 rezignoval na mandát europoslance. Jako důvod uvedl, že se chce plně soustředit na kampaň před volbami do poslanecké sněmovny. Nahradil jej Jiří Payne.

Volby do Sněmovny

Ve volbách do Poslanecké sněmovny PČR v roce 2017 byl lídrem Svobodných v Praze, ale neuspěl. Strana získala pouze 1,56 % hlasů a do Sněmovny se nedostala. Vzhledem k neúspěchu rezignoval na post předsedy strany. V nové volbě předsedy jej pak porazil Tomáš Pajonk.

V současné době je lídrem kandidátky volební strany Petr Mach – Svobodní v Praze 5 pro volby do zastupitelstva městské části.

 

Ing. Petr Mach, Ph.D.: EU chřadne. Existuje alternativa?

Přejít na: ↑ obsahzačátek stránkyúvodní stránkuvyhledavánínavigaci

Twitter: Tak jsme konečně nastartovali nový web.

Přejít na: ↑ obsahzačátek stránkyúvodní stránkuvyhledavánínavigaci