Přejít na: ↓ obsahúvodní stránkuvyhledavánínavigaci

Vážení členové a přátelé Golem Clubu,

pandemie koronaviru je konečně na ústupu, a tak máme po několika týdnech konečně možnost se znovu sejít a pobesedovat. Má to samozřejmě ještě svá úskalí, musíme nosit roušky a dodržovat rozestupy, ale již se to dá vydržet.

 ____________________________________________________________

Po delší době jsme opět do našeho programu zařadili promítání jednoho z dokumentárních filmů Martina Kratochvíla.

Tentokrát budete mít možnost shlédnout jeden z dílů nového seriálu „Příběhy českého jazzu.“

Příští úterní večer se společně podíváme na díl o legendě českého hudby  Michaelu Kocábovi, který je zároveň i zakládajícím členem Golem Clubu. Scénáře a režie se tentokrát ujal Alexandar Manič.

 

Nenechte si tenhle nabitý večer ujít!

 

Vážení příznivci Golem klubu,
zveme Vás k dalšímu pravidelnému debatnímu posezení

v úterý 19. května ve 20 hodin.

Členové klubu povečeří s hostem od 19 hodin.

Na viděnou se s Vámi těší

Martin Kratochvíl- předseda klubu a Ondřej Krůta - tajemník klubu

Kvůli nutnosti dodržení rozestupů máme k dispozici omezený počet míst. Pokud máte o nabízenou akci zájem, zarezervujte si, prosím, místo předem.

­­­­­­­­­­­­­­­­­________________________________________________________________ 

 

Byla-li česká rocková hudba od svého vzniku až po sametovou revoluci výsostným politikem i katalyzátorem společenských změn, o jazzu to platí ještě ve větší míře. Jeho erozivní funkce začíná totiž o čtvrtstoletí dříve, zasahuje protektorát i druhou světovou válku.

 Na rozdíl od rockové hudby, která byla v éře komunismu silně perzekvovaná a médii téměř ignorovaná, vysloužil si jazz, jako „hudba černého pracujícího lidu“ alespoň určitý respekt. Byl sice částečně tolerován komunistickým režimem, ale nakonec významně přispěl k jeho pádu.

 Kde by byla populární i rocková hudba bez jazzu? Tak jako vážná hudba silně ovlivnila podstatu jazzu, byl to naopak jazz, který položil základy rockové a populární hudbě.

 Čeští muzikanti, hudební skupiny i celé hudební směry zanechaly v historii jazzu hlubokou stopu. Každý, kdo poslouchá jazzovou hudbu, asi zná jména Miroslav Vitouš, Jan Hammer, Jiří Mráz, ale i jména reprezentující afiliované hudební proudy: Jaroslav Ježek, Pavel Blatný, Karel Krautgartner, Iva Bittová a další.

_________________________________________________________________

 

Michael Kocáb je český hudební skladatel, zpěvák, občanský aktivista, politik a podnikatel. V letech 2009–2010 byl ministrem pro lidská práva a národnostní menšiny České republiky ve Fischerově vládě (nestraník nominován Stranou zelených), jediným, který zůstal ve funkci i po pádu předchozí druhé Topolánkový vlády. Do září 2010 pracoval jako zmocněnec pro oblast lidských práv, spadajícím pod úřad vlády. Na počátku 90. let 20. století byl poslancem Sněmovny lidu Federálního shromáždění ČSFR a jedním z iniciátorů odchodu sovětských vojsk z území bývalého Československa.

Narodil se v rodině evangelického faráře Alfréda Kocába a promované psycholožky ve městě Zruč nad Sázavou. V roce 1973 maturoval na gymnáziu v Mladé Boleslavi, o šest let později absolvoval pražskou konzervatoř v oboru skladba a varhany (skladbu u Ilji Hurníka, varhany u Jiřího Ropka).

Ještě během studií v roce 1977 založil kultovní skupinu
Pražský výběr. Skupina se až do roku 1989 pohybovala na pomezí mezi oficiální a neoficiální scénou. V roce 1980 byl Kocáb obviněn pro politickou provokaci a stíhání bylo ukončeno až díky prezidentské amnestii. Mezi roky 1982 a 1987 měla skupina zakázanou činnost. Několik měsíců před revolucí v roce 1989 se podílel na natáčení filmu Pražákům, těm je tu hej.

Po rozpadu původní skupiny
Pražský výběr Kocáb vytvořil roku 2006 projekt Pražský Výběr II (Michael Kocáb – klávesy a zpěv, Klaudius Kryšpín – bicí, Zlata Emily Kinská – zpěv, vokál, percusse, Glenn Proudfoot – sólová kytara, vokál, Richard Scheufler – baskytara, zpěv, vokál).

V současnosti je Kocáb autorem písní, komorních děl i filmové hudby (mj. držitelem Českého lva za rok 2004 za film
Král zlodějů). V roce 2012 na pohřbu bývalého českého prezidenta Václava Havla se usmířil s Michalem Pavlíčkem a dali kapelu Pražský Výběr znovu dohromady…..

Martin Kratochvíl: Příběhy českého jazzu – Kocáb na střeše

Přejít na: ↑ obsahzačátek stránkyúvodní stránkuvyhledavánínavigaci

Twitter: Tak jsme konečně nastartovali nový web.

Přejít na: ↑ obsahzačátek stránkyúvodní stránkuvyhledavánínavigaci