Přejít na: ↓ obsahúvodní stránkuvyhledavánínavigaci

Mgr. Zdeněk Hazdra Ph.D.:

Z monarchie do časů demokratických i totalitních.
(K osudům české šlechty ve 20. století.)

 

Vážení členové a přátelé Golem Clubu,

naším dalším hostem pravidelných debatních úterků  je český historik, od května 2014 ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů, Zdeněk Hazdra. Je odborníkem na problematiku šlechty v období mezi světovými válkami a v časech totalitních režimů, na protinacistický odboj a komunistickou perzekuci v 50. letech 20. století.

Jak vidíte z tématu besedy, tak tentokrát nás nečeká analýza současnosti, ale budeme si trochu opakovat dějepis.

Nenechte si tuto besedu ujít a přijďte s námi do Golem Clubu pobesedovat.

 

Vážení příznivci Golem klubu,
zveme Vás k dalšímu pravidelnému debatnímu posezení

v úterý 15. ledna ve 20 hodin.
Členové klubu povečeří s hostem od 19 hodin.


Na viděnou se s Vámi těší

Martin Kratochvíl- předseda klubu
a
Ondřej Krůta - tajemník klubu

 

_________________________________________________________________

Po absolvování základní školy v Nymburce (1989 až 1998) vystudoval Gymnázium Jiřího z Poděbrad v Poděbradech (1998 až 2002). Následně v letech 2002 až 2007 vystudoval historii se specializací na moderní dějiny na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci a získal tak titul Mgr. Na téže fakultě pokračoval v doktorském studiu, které úspěšně zakončil v roce 2013 a získal tak titul Ph.D. V průběhu studia byl na stipendijních pobytech v Rakousku.

 

V letech 2008 až 2010 byl zaměstnán v Ústavu pro studium totalitních režimů, kde byl vedoucím Oddělení zkoumání doby nesvobody. Po odvolání Jiřího Pernese z pozice ředitele ÚSTR v květnu 2010 byl jmenován prozatímním ředitelem. Na této pozici působil do srpna 2010, kdy byl zvolen novým ředitelem Daniel Herman.

 

Od zimního semestru 2010 do konce roku 2014 působil jako vědecký pracovník na Katedře středoevropských studií Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Zaměřuje se na problematiku šlechty v období mezi světovými válkami a v časech totalitních režimů, na protinacistický odboj a komunistickou perzekuci v 50. letech 20. století.

 

Do Ústavu pro studium totalitních režimů se vrátil v polovině dubna 2013, kdy jej ředitelka ÚSTR Pavla Foglová jmenovala svým 1. náměstkem.

 

V roce 2014 se přihlásil do výběrového řízení na post ředitele ÚSTR. V prvním a druhém kole volby, která se konala dne 9. dubna 2014, získal vždy 3 hlasy (ke zvolení byly třeba 4 hlasy) a postoupil tak do třetího kola volby. V něm byl dne 16. dubna 2014 zvolen ředitelem Ústavu pro studium totalitních režimů, když získal 4 hlasy a porazil tak svou protikandidátku Muriel Blaive (obdržela 1 hlas). Proti volbě protestovali dva neúspěšní kandidáti, zejména Adrian Portmann, který se poté o neplatnost volby neúspěšně soudil. Konfederace politických vězňů ČR, jejíž tehdejší předsedkyně Naděžda Kavalírová v Radě ÚSTR prosazovala Portmanna, označila volbu za podvodně zorganizovanou.(Hazdra se funkce ujal dne 1. května 2014.)

 

Spolupracuje s Českým rozhlasem a Českou televizí (cyklus Neznámí hrdinové). Je také autorem či spoluautorem scénářů k hudebně-literárním pořadům a televizním dokumentům.

Mgr. Zdeněk Hazdra Ph.D.: Z monarchie do časů demokratických i totalitních.

Přejít na: ↑ obsahzačátek stránkyúvodní stránkuvyhledavánínavigaci

Twitter: Tak jsme konečně nastartovali nový web.

Přejít na: ↑ obsahzačátek stránkyúvodní stránkuvyhledavánínavigaci