Přejít na: ↓ obsahúvodní stránkuvyhledavánínavigaci

Muzikant a novinář Ondřej Hejma představí na besedě v Golem Clubu poslední díl svých pamětí i nové hudební plány, ale podíváme se i do světa, od brexitu po socialismus v Americe.

Ondřej Hejma není jen známý muzikant a zpěvák či porotce Superstar, ale i skvělý překladatel a spisovatel. Je autorem několika knih, které rozhodně stojí za přečtení. Ta poslední vyšla v roce 2017 a jmenuje se „Srdce zlomený“. Ondřej Hejma se také skvěle orientuje v politice. O našem příštím hostovi by se daly psát slohovky, protože jeho záběr je velmi široký. Vy ale máte jedinečnou možnost se ho na všechno vyptat sami.
Přijďte k nám do Golem Clubu na kousek řeči s panem Ondřejem Hejmou!

__________________________________________________________

Debatní večer se koná v úterý 26. 2. 2019 ve 20.00 hodin

Členové klubu se sejdou při společné večeři v 19.00 hodin


Na setkání se těší,

Martin Kratochvíl (předseda GC) a Ondřej Krůta (tajemník)

 

____________________________________________________________

 

Ondřej Hejma (* 3. února 1951 Praha) je zpěvák a hudební skladatel, frontman skupiny Žlutý pes. Po studiích začínal jako tlumočník a překladatel. Od roku 1987 působil také jako dopisovatel agentury Associated Press v České republice a později přispíval i do českých médií. Napsal čtyři knihy a na veřejnosti je znám i z televizních soutěží jako Chcete být milionářem nebo Česko hledá Superstar.

Biografie

Po gymnáziu vystudoval filologii (angličtina a čínština) na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Po univerzitě krátce pracoval v reklamní agentuře a následně přešel do svobodného povolání jako tlumočník a překladatel. V roce 1987 se stal pražským zpravodajem agentury Associated Press. Pokrýval zejména klíčové chvíle sametové revoluce a základní období ekonomické transformace. Z agentury odešel v roce 2009 a nadále se věnuje hudbě i psaní. Je ženatý, jeho manželka Vladimíra Hejmová je lékařka. Mají dvě děti, staršího syna Jana a mladší dceru Terezu. Bydlí v Řevnicích u Prahy.

 

Hudba

Po maturitě v 60. letech začal účinkovat ve folkbluesové formaci Ivana Hlase Žízeň. V roce 1978 vzniká skupina Žlutý pes se kterou Hejma koncertuje dodnes. Za tu dobu nahrála kapela celkem 11 alb, obsahujícíh řadu rozhlasových evergreenů. V roce 1996 získala cenu Hudební akademie jako kapela roku. Souběžně se Žlutým psem účinkoval i v alternativním projektu L. L. Jetel s Radimem Hladíkem a Ernoušem Šedivým. Od roku 2016 hraje také v akustickém sdružení Marush.

 

Tisk, televize, film a knihy

V sedmdesátých letech Hejma spolu se Štefanem Rybárem vydal cestopis Autostopem do Nepálu (edice Kamarád, 1978). V osmdesátých letech pracoval jako tlumočník a pro Ústřední půjčovnu filmů opatřoval anglicky mluvené filmy českými titulky. Později se stal součástí samizdatové sítě filmových nadšenců, pro kterou ze zahraničí dovážené videokazety opatřoval amatérským rychlodabingem. Po revoluci byl činný jako moderátor televizních a rozhlasových politických debat v TV3 (politická debata Bez kravaty), v rádiu Frekvence 1 (pořad Press klub), v časopisu Reflex (rubrika Psí život). V TV Nova uváděl pořad Chcete být milionářem?, jako porotce účinkoval v první a třetí řadě soutěže Česko hledá Superstar. V roce 2009 byl porotcem v první sérii soutěže Česko Slovenská Superstar. Na internetové televizi Stream kombinoval hudbu a zprávy v pořadu Rap 'n' News a v současné době glosuje aktuální události na internetové televizi XTV. V roce 2012 začal psát a postupně vydávat autobiografickou trilogii Fejsbuk, Americký Blues a Srdce Zlomený.

 

Bibliografie

    Rybár, Š. – Hejma, O.: Autostopem do Nepálu. Praha : Práce, 1978.

    Hejma, O.: Fejsbuk, EMINENT, 2012.

    Hejma, O.: Americký blues, FRAGMENT, 2013.

    Hejma, O.: Srdce zlomený, XYZ, 2017.

Ondřej Hejma:  OD BREXITU PO SOCIALISMUS V AMERICE

Přejít na: ↑ obsahzačátek stránkyúvodní stránkuvyhledavánínavigaci

Twitter: Tak jsme konečně nastartovali nový web.

Přejít na: ↑ obsahzačátek stránkyúvodní stránkuvyhledavánínavigaci