Přejít na: ↓ obsahúvodní stránkuvyhledavánínavigaci

Vážení členové a hosté Golem Clubu,

naším dalším hostem na pravidelných úterních večerech bude jazykovědkyně a popularizátorka češtiny, zástupkyně ředitele Ústavu pro jazyk český AV ČR – Markéta Pravdová.

Tématem večera bude tentokrát přechylování, které v posledních měsících zahýbalo mediálním světem v souvislosti s návrhem novely matričního zákona. Přechylovat, či nepřechylovat? Jaká jsou pro a proti? Je čeština na nepřechylování připravená? Komu vadí přípona -ová?

Nenechte si tuto zajímavou besedu utéct!

________________________________________________

Debatní večer, na který Vás srdečně zveme, se koná

15. října 2019 ve 20:00 hod.
v prostorách Golem Clubu,
Jilská 1, Praha 1.
_________________________________________________

Markéta Pravdová se dlouhodobě zabývá výzkumem současného českého jazyka a jeho popularizací. Absolvovala Filosofickou fakultu Univerzity Karlovy (český jazyk – filozofie) a doktorát na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy (mediální studia). Na těchto fakultách i několik let přednášela a vedla studentské práce. Soustavně přednáší i pro širokou a odbornou veřejnost. Po svém manažerském působení v oboru public relations nastoupila do Ústavu pro jazyk český AV ČR, kde vedla po mnoho let oddělení jazykové kultury, jazykovou poradnu a redakci časopisu Naše řeč. Je zástupkyní ředitele Ústavu pro jazyk český AV ČR a členkou Akademické rady Akademie věd ČR. Rozhodujícím způsobem se podílela na tvorbě Internetové jazykové příručky, jejíž knižní vydání pod názvem Akademická příručka českého jazyka se v roce 2014 stalo bestsellerem a letos vyšlo podruhé. Je autorkou monografie o reklamě „McDonald’s – tak trochu jiná kultura?“, spoluautorkou a editorkou osmi knih o češtině a autorkou více než stovky studií a článků. Autorsky se podílela také na řadě úspěšných projektů v televizi, rozhlase a tisku – spolupracovala například s Alešem Cibulkou na tvorbě pořadu O češtině pro Českou televizi a s Janem Rosákem na pořadu Slovo nad zlato pro Český rozhlas 2. Je držitelkou Medaile MŠMT I. stupně (s kolektivem autorů Internetové jazykové příručky), Prémie Otto Wichterleho, Čestné medaile Vojtěcha Náprstka za zásluhy v popularizaci vědy a mnoha dalších ocenění.

 

PhDr. Markéta Pravdová, Ph.D., MBA - PŘECHYLOVÁNÍ: PRÁVO A POŘÁDEK

Přejít na: ↑ obsahzačátek stránkyúvodní stránkuvyhledavánínavigaci

Twitter: Tak jsme konečně nastartovali nový web.

Přejít na: ↑ obsahzačátek stránkyúvodní stránkuvyhledavánínavigaci