Přejít na: ↓ obsahúvodní stránkuvyhledavánínavigaci

Vážení členové a přátelé Golem Clubu,

 

Naším dalším vzácným hostem pravidelné úterní debaty bude profesor Jan Švejnar. Tento významný ekonom a také kandidát na prezidenta v minulých volbách s námi přijde pobesedovat o  tom, kde jsme a kam míříme a co nás v nejbližší době ve světové ekonomice čeká.

Nenechte si tuto zajímavou besedu ujít.

 

_____________________________________________________________

Vážení příznivci Golem klubu,
zveme Vás k dalšímu pravidelnému debatnímu posezení

v úterý 9. října ve 20 hodin.
Členové klubu povečeří s hostem od 19 hodin.


Na viděnou se s Vámi těší

Martin Kratochvíl- předseda klubu
a
Ondřej Krůta - tajemník klubu

_________________________________________________________________

 

Jan Švejnar se narodil v roce 1952 v Praze. Krátce před maturitou v roce 1970 spolu s mladší sestrou odešel z Československa za rodiči do exilu ve Švýcarsku a poté sám do Spojených států. V roce 1974 získal na Cornellově univerzitě bakalářský titul v oboru průmyslových a pracovních vztahů a poté pokračoval v magisterském a doktorandském studiu ekonomie na Princetonské univerzitě.

 

Studoval u profesora Orleyho Ashenfeltera, významného ekonoma práce, a sira Arthura Lewise, nositele Nobelovy ceny za ekonomii za rok 1979. V doktorské disertační práci rozvinul Jan Švejnar negociační model profesora Johna Nashe. Po získání doktorátu přednášel Jan Švejnar ekonomii ve Spojených státech nejdříve na Cornellově univerzitě (1978–1987), následně na Pittsburské univerzitě (1987–1996), Michiganské univerzitě (1996–2012) a od roku 2012 na Kolumbijské univerzitě v New Yorku. Od roku 1990 působí také v České republice v rámci Univerzity Karlovy (UK) a Akademie věd České republiky (AV ČR).

 

Současná akademická kariéra

Profesor Jan Švejnar souběžně působí v CERGE-EI v Praze, společném pracovišti Univerzity Karlovy a Akademie věd České republiky, a v New Yorku na Kolumbijské univerzitě, kde řídí Centrum pro globální hospodářskou politiku.

 

Během akademické kariéry napsal desítky článků a studií v oborech ekonomie práce, ekonomie rozvojových zemí, průmyslové ekonomie a strategie transformací. Mnoho času tráví na pracovních cestách po Evropě a různých zemích Asie, Latinské Ameriky a Afriky, kde se věnuje poradenské a pedagogické činnosti. Vyškolil několik generací ekonomů po celém světě. Je členem četných profesních asociací.

Budování institucí

Významným počinem profesora Jana Švejnara po pádu komunismu byla zásadní účast na založení Centra pro ekonomický výzkum a doktorské studium (Center for Economic Research and Graduate Education, CERGE) na Univerzitě Karlově v roce 1991. Na vzniku nové vědecké a pedagogické instituce v Praze se podíleli Josef Zieleniec, rektor UK Radim Palouš, Pittsburská univerzita a profesor Richard Quandt, poradce Mellonovy nadace.

 

V letech 1992–1999 pak Jan Švejnar docílil propojení CERGE s nově vytvořeným Národohospodářským ústavem Akademie věd České republiky, jehož byl v období 1992–1999 zakládajícím ředitelem. Nově vzniklá instituce CERGE-EI dnes představuje špičkové vědecké pracoviště, kde se vzdělávají stovky mladých českých i zahraničních ekonomů. Jan Švejnar je předsedou Výkonného a dozorčího výboru, který zajišťuje kvalitu výzkumu a výuky a věnuje se získávání finančních zdrojů.

 

V roce 2009 založil Jan Švejnar v Praze Institut pro demokracii a ekonomickou analýzu (IDEA) a stal se jeho ředitelem.

 

Od počátku devadesátých let Jan Švejnar působil a stále působí v České republice v několika správních a dozorčích radách. V současnosti je předsedou dozorčí rady Českého aeroholdingu, v minulosti byl předsedou dozorčí rady ČSOB, Společnosti pro vědu a umění, GE Capital ČR a SPT Telecom.

 

Je poradcem několika mezinárodních institucí – Světové banky, OECD, EBRD.

Profesor Jan Švejnar: ČESKÁ REPUBLIKA V SOUČASNÉ GLOBÁLNÍ EKONOMICE

Přejít na: ↑ obsahzačátek stránkyúvodní stránkuvyhledavánínavigaci

Twitter: Tak jsme konečně nastartovali nový web.

Přejít na: ↑ obsahzačátek stránkyúvodní stránkuvyhledavánínavigaci