Přejít na: ↓ obsahúvodní stránkuvyhledavánínavigaci

Volby do Evropského parlamentu jsou za pár měsíců. Každý máme svého favorita pravděpodobně již vybraného. Jak ovlivní výsledky voleb dění v České republice? Alexandr Vondra je oblíbeným hostem Golem Clubu a je jedním z kandidátů za ODS. Jeho zkušenosti a znalosti nám jistě pomohou v orientaci České republiky na evropské politické scéně.

Co nás čeká v dalších letech? Jaká rozhodnutí politiků ovlivní naše životy v budoucnosti?
__________________________________________________________

Debatní večer se koná v úterý 5. 2. 2019 ve 20.00 hodin

Členové klubu se sejdou při společné večeři v 19.00 hodin


Na setkání se těší,

Martin Kratochvíl (předseda GC) a Ondřej Krůta (tajemník)

 

Nenechte si tuto velmi zajímavou besedu ujít!

 

__________________________________________________________

 

Alexandr Vondra se narodil 17. srpna 1961 v Praze. V letech 1979 až 1984 studoval geografii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Promoval v roce 1984 diplomovou prací, která se zabývala geomorfologickými poměry Polomených hor mezi Úštěkem a Dubou. O rok později získal na téže fakultě doktorát přírodních věd.

Brzy se zapojil do práce v demokratické opozici, z fakulty z vlastního rozhodnutí odešel a pracoval několik let jako správce asijských sbírek Náprstkova muzea na zámku v Liběchově. V letech 1982 až 1986 byl manažerem undergroundové rockové kapely Národní třída, jejímiž členy byli mladí hudebníci, výtvarníci a literáti. Společně s Jáchymem Topolem a Ivanem Lamperem vydával samizdatový časopis Revolver revue.

Od poloviny 80. let udržoval kontakty s disidenty v Maďarsku, Polsku a na Litvě. V roce 1987 se stal členem Polsko-československé Solidarity a účastnil se setkání zástupců československé a polské opozice v horách na státních hranicích a spoluorganizoval pravidelné pašování literatury, korespondence a techniky přes hraniční hory.

V roce 1989 byl mluvčím Charty 77 a jedním z autorů petice Několik vět. Za svou činnost byl vězněn na Ruzyni a na Pankráci. V listopadu 1989 byl jedním ze zakladatelů Občanského fóra, politického hnutí, které vedlo zemi do prvních svobodných voleb. V bytě jeho ženy v Trojanově ulici v centru Prahy vznikal Informační servis, který se později přeměnil na týdeník Respekt.

V letech 1990-92 působil jako zahraničně-politický poradce prezidenta Václava Havla. Na jaře 1990 inicioval setkání intelektuálů a vrcholných představitelů Československa, Maďarska a Polska v Bratislavě, které následně vyústilo ve visegrádskou spolupráci.

V letech 1992-97 byl prvním náměstkem ministra zahraničních věcí. Vedl český tým, který rozděloval československou zahraniční službu, byl českým vyjednavačem při jednání s Německem o společné deklaraci a zahajoval rozhovory o přistoupení ČR k NATO.

V letech 1997-2001 byl českým velvyslancem ve Spojených státech a v letech 2001-2002 zmocněncem české vlády pro přípravu summitu NATO v Praze. V roce 2003 z diplomacie   vlastního rozhodnutí odešel.

V roce 2004 působil v Praze jako odborný asistent The German Marshall Fund of the U.S.

V letech 2004 až 2006 byl jednatelem a konzultantem mezinárodní firmy Dutko Worldwide, přednášel euro-americké vztahy na New York University (NYU) v Praze a působil ve funkci prezidenta České euroatlantické rady. V Ústí nad Labem pomáhal založit Collegium Bohemicum, instituci, která se při Městském muzeu věnuje historii a současnosti česko-německých vztahů.

Od září 2006 do ledna 2007 byl ministrem zahraničních věcí ČR v první Topolánkově vládě. Od ledna 2007 do května 2009 byl místopředsedou vlády pro evropské záležitosti v druhé Topolánkově vládě. V této funkci měl na starosti předsednictví České republiky v EU 2009.

Od července 2010 do prosince 2012 byl ministrem obrany ve vládě Petra Nečase.

V letech 2006 – 2012 byl za ODS zvolen senátorem za Litoměřicko, Roudnicko a Slánsko. V regionu nadále působí jako předseda správní rady Nadačního fondu Kalich a předseda správní rady Destinační agentury České středohoří. o.p.s.

V letech 2010 – 2012 byl také zvoleným místopředsedou ODS. Od roku 2012 je také členem rady (Council) Aliance evropských konzervativců a reformistů (AECR) v Bruselu.
Nyní přednáší mezinárodní a bezpečnostní vztahy na UJEP v Ústí nad Labem a Vysoké škole CEVRO Institut v Praze. Od října 2013 je také ředitelem Centra transatlantických vztahů při CEVRO Institutu. Pravidelně publikuje v revue Pravý břeh. Je čestným prezidentem České euroatlantické rady, členem rady Česko-německého diskusního fóra a členem programové rady Fóra 2000.

Za činnost ve prospěch lidských práv, demokracie a mezinárodního porozumění obdržel četná zahraniční ocenění (americkou National Endowment for Democracy Medal, státní vyznamenání v Polsku a Lotyšsku, Záslužný kříž ministra obrany ČR a Záslužnou medaili generálního tajemníka NATO).

Hovoří anglicky, rusky a česky. Je ženatý, s manželkou Martinou, která pracuje jako učitelka na základní škole, mají tři děti – Vojtěcha (1991), Annu (1993) a Marii (1996). Žijí střídavě v Praze a na chalupě na Úštěcku.

Kandidatura do Evropského parlamentu

Ve volbách do Evropského parlamentu v květnu 2019 kandiduje na 15. místě kandidátky ODS.

 


 

RNDr. Alexandr Vondra:  Češi a Evropa po Brexitu...

Přejít na: ↑ obsahzačátek stránkyúvodní stránkuvyhledavánínavigaci

Twitter: Tak jsme konečně nastartovali nový web.

Přejít na: ↑ obsahzačátek stránkyúvodní stránkuvyhledavánínavigaci