Přejít na: ↓ obsahúvodní stránkuvyhledavánínavigaci

Václav Cílek je český spisovatel, filosof, překladatel taoistických a zenových textů a popularizátor vědy. Člověk s neuvěřitelným přehledem a velkým množstvím vydaných knih.

Co nás čeká? Přídělové hospodářství? Revoluce, která možná nastane už napřesrok? Klimatolog, geolog a publicista Václav Cílek vykresluje své vize naší budoucnosti. „Dlouhodobé odhady je těžké provádět, ale pokud chceme něco dělat, menší spotřeba je klíčová,“ říká. Kvůli čemu by nikdy nevystoupil na klimatické konferenci? Co si myslet o šestnáctileté Gretě Thunbergové, která se stala symbolem ekologické iniciativy mladých?
Nenechte si tuto besedu ujít!

_____________________________________________________

Debatní večer, na který Vás srdečně zveme, se koná

8. října 2019 ve 20:00 hod.
v prostorách Golem Clubu,
Jilská 1, Praha 1.

Členové klubu se s hostem sejdou při společné večeři v 19.00 hodin.

Na setkání se těší,


Jiří Pacovský (místopředseda GC) a Ondřej Krůta (tajemník)


_____________________________________

Střední školu studoval v Tanzanii, poté vystudoval hornickou průmyslovku v Příbrami a přírodovědeckou fakultu – obor geologie na Univerzitě Karlově v Praze.

V letech 1980 až 1990 pracoval v Hornickém ústavu Akademie věd ČR, od roku 1990 v Geologickém ústavu Akademie věd ČR a v letech 1994 až 2001 pak na částečný úvazek v Centru teoretických studií. Od roku 2004 byl ředitelem Geologického ústavu Akademie věd ČR. Roku 2012 se vrátil na místo vědeckého pracovníka, aby se mohl více věnovat odborným výzkumným pracím. Žije v Praze a má dvě dcery, mladší z nich Eliška Cílková je česká hudební skladatelka.

Přestože se ve své práci zabývá především popularizací vědy, změnami klimatu a prostředí, vývojem české krajiny a interakcemi mezi přírodou a civilizací, najdeme v jeho knihách přesahy směrem k literatuře, religionistice, filozofii, teologii, výtvarnému umění nebo hudbě všech žánrů.

Václav Cílek spolupracoval na zhruba třiceti knižních titulech, své texty publikuje v řadě časopisů, např. Vesmír, Respekt atd.

Spolupracuje též s Českým rozhlasem a s Českou televizí. Byl např. průvodcem televizních pořadů Putování starými cestami (2005), Aleje jako součást naší krajiny (2007), Kameny v české krajině (2008) a Řeka v proudu času (2009) nebo seriálů Podzemní Čechy (2001) a Podzemní Čechy II (2009), na kterých se též významně podílel autorsky.

Za knihu Krajiny vnitřní a vnější a za následující knihu Makom: Kniha míst získal Cenu Toma Stopparda za rok 2004 (cena za literární eseje). V červnu 2007 získal Cenu ministra životního prostředí „za výrazný přínos k popularizaci české vědy, zejména geologie a klimatologie“. V roce 2009 získal Cenu Nadace VIZE 97.

 

 

RNDr. Václav Cílek, CSc.: O revoluci, která brzy přijde

Přejít na: ↑ obsahzačátek stránkyúvodní stránkuvyhledavánínavigaci

Twitter: Tak jsme konečně nastartovali nový web.

Přejít na: ↑ obsahzačátek stránkyúvodní stránkuvyhledavánínavigaci