Přejít na: ↓ obsahúvodní stránkuvyhledavánínavigaci

Sabina Slonková je česká novinářka, držitelka ocenění za dlouholeté systematické působení v oblasti investigativní žurnalistiky. Je šéfredaktorkou a vydavatelkou nezávislého investigativního webu Neovlivní.cz a tištěného magazínu Neovlivní.cz.

Následující debatní večer v Golem Clubu budeme společně s paní Slonkovou hovořit o svobodě slova. Mohou stále novináři psát o čem chtějí a vyjadřovat svobodně svoje názory, nebo je vše jinak?

Nenechte si tenhle nabitý večer ujít!

 Vážení příznivci Golem klubu,
zveme Vás k dalšímu pravidelnému debatnímu posezení

v úterý 9. června ve 20 hodin.

Členové klubu povečeří s hostem od 19 hodin.

Na viděnou se s Vámi těší

Martin Kratochvíl- předseda klubu a Ondřej Krůta - tajemník klubu

­­­­­­­­­­­­­­­­­________________________________________________________________ 

 

Novinářská kariéra

1991 až 2018

Od roku 1991 pracovala dvanáct let v deníku MF Dnes. Začínala v domácí rubrice, časem se její specializací stala bezpečnostní problematika a politické kauzy. V roce 2000 byla obviněna v kauze Olovo kvůli tomu, že odmítla policii sdělit, od koho se spolu s kolegou Jiřím Kubíkem dozvěděla o pamfletu proti političce ČSSDPetře Buzkové. Hanopis vznikl v týmu poradců premiéra Miloše Zemana. Prezident Václav Havel udělil Slonkové milost, stíhání pak definitivně zastavil žalobce jako neodůvodněné.

V roce 2002 vyšetřovala policie objednání vraždy Slonkové, kterou podle rozsudku soudu měl provést recidivista a toxikoman Karel Rziepel na objednávku pracovníka ministerstva zahraničíKarla Srby. Novinářka o Srbovi napsala řadu článků, kde mimo jiné upozorňovala na jeho majetkové poměry a ovlivňování zakázek na ministerstvu. Soud pak poslal Srbu na dvanáct let do vězení.

Od roku 2003 byla členkou redakce deníku Hospodářské noviny. V roce 2005 se stala součástí týmu, který založil první čistě on-line zpravodajský portál Aktuálně.cz, v němž působila jako šéfreportérka.

Ve svých reportážích se zaměřuje na témata korupce, klientelismu, financování politických stran atd.

V únoru 2009 jí soud uložil pokutu 20 000 korun za „ochranu svého zdroje“ v kauze tajné schůzky z ledna 2008 mezi kancléřem prezidenta Jiřím Weiglem a někdejším Zemanovým poradcem Miroslavem Šloufem v hotelu Savoy ohledně volby prezidenta.

Dne 1. ledna 2014 se stala po Robertu Čásenském šéfredaktorkou deníku MF Dnes poté, co celé vydavatelství MAFRA koupil politik a podnikatel Andrej Babiš. V této pozici však působila pouze půl roku, do 1. července 2014, kdy dala výpověď. Svůj odchod později zdůvodnila tím, že nelze vést nezávislé noviny, pokud je vlastní politik.

Po odchodu z MF Dnes se Slomková stala šéfredaktorkou a vydavatelkou investigativního webu Neovlivní.cz a tištěného magazínu Neovlivní.cz.

 

Televize Seznam

Od roku 2018 je také spolu s Jiřím Kubíkem na televizi Seznam reportérkou investigativního pořadu Zvláštní vyšetřování. Mediální a politickou pozornost získala zejména reportáž odvysílaná 12. a 13. listopadu 2018. Slonková v témže roce vypátrala Andreje Babiše mladšího ve švýcarskéŽenevě. Reportéři se za ním následně vypravili a premiérův syn vypověděl na kameru ukrytou v brýlích jednoho z reportérů a za přítomnosti jeho matky Beatrice Babišové, že podepsal listiny týkající se objektu Čapí hnízdo, aniž věděl, co na nich stálo. V rámci této kauzy také prohlásil, že byl „zavlečen na Krym“ Rusem Petrem Protopopovem, spolupracovníkem jeho otce a manželem jeho ošetřující lékařky Dity Protopopové, aby nemohl vypovídat. Cestu nazval „únosem“. Sněmovní opozice v reakci na toto zjištění iniciovala hlasování o vyslovení nedůvěry Babišově vláděSenát přijal usnesení požadující rezignaci předsedy vlády.

Andrej Babiš starší 22. listopadu pro Blesk uvedl, že kvůli údajnému porušení švýcarských zákonů při rozhovoru Slonkové a Kubíka v Ženevě podal advokát matky a syna Babišových u hlavního švýcarského prokurátoratrestní oznámení na oba novináře. Do dnešního dne reportéři nebyli vyslechnuti, natož obviněni.

Reportéři si ještě před zveřejněním reportáže nechali zpracovat právní analýzu u renomované kanceláře, která jednoznačně konstatovala, že jejich postup byl zcela v souladu se zákony. Rovněž nedorazila žádná občanskoprávní žaloba.

Ocenění

Získala Cenu Ferdinanda Peroutky, Cenu 1. června za přínos demokracii a stala se také držitelkou několika Novinářských cen OSF.

V roce 2005 obdržela Cenu Karla Havlíčka Borovského.

Knihy

Přejít na: ↑ obsahzačátek stránkyúvodní stránkuvyhledavánínavigaci

Twitter: Tak jsme konečně nastartovali nový web.

Přejít na: ↑ obsahzačátek stránkyúvodní stránkuvyhledavánínavigaci