Byzantský kupec Trump
Autor: Ondřej Šebesta
I včerejší večer se skvělým spíkrem Tomášem Pojarem, bezpečnostním poradcem našeho premiéra, se věnoval hlavně americkému prezidentovi, který svým počínáním v prvních týdnech po své ingauneraci opravdu zamíchal kartami prakticky celému světu.
I včerejší večer se skvělým spíkrem Tomášem Pojarem, bezpečnostním poradcem našeho premiéra, se věnoval hlavně americkému prezidentovi, který svým počínáním v prvních týdnech po své ingauneraci opravdu zamíchal kartami prakticky celému světu. Nás v Golem Clubu pochopitelně zajímalo, jak si jeho počínání vysvětluje náš host. Podle něj jde o typické chování developera, který je zvyklý vyjednávat a smlouvat. Nahazuje témata a pak ustupuje, nebo naopak přitvrzuje, až bude nakonec spokojen i s jen částečným vítězstvím. Vlastně na výsledku tak úplně nezáleží, protože jej tak jako tak prohlásí za svůj maximální úspěch. V tom se ostatně podobá i V. Putinovi, který, kdyby se zítra rozhodl ukončit válku na Ukrajině, tak přestože získal jen malou část jejího území, tak bude klidně tvrdit, že ruské zbraně zvítězily. V tom jsou si podobní a projevuje se to i v tom, že Trump uznává jako sobě rovné, právě jen mocné lídry s podobnými manýry. Pravdou ale je, že Trumpova pozice je těžší, protože musí počítat s celkem robustním státním aparátem, který mu neumožní dělat vše tak, jak by si přál a jak to Putin bez problémů dělat může.
Projevuje se to už nyní, kdy část Trumpových dekretů skončila u soudů, může být zrušena, ale mediálně už vítězství oznámil a rozsudky budou zastíněny novými a dalšími petardami, které bude odpalovat. Ostatně i jeho celní válka, pokud by ji dovedl až do konce, nebude mít ve svém důsledku na americké hospodářství pozitivní vliv, stejně tak jako vyhlášené škrty ve státní správě, které provádí jeho pobočník Musk, narazí na rezistenci byrokracie, jež nakonec valnou část jeho pokusů zbojkotuje. Takovou zkušenost udělal na ministerstvu zahraničí i náš host a zcela jistě se dá zobecnit.
Další část jeho vystoupení byla věnována roli ČR ve válce na Ukrajině a posluchače naplnila oprávněnou hrdostí, protože naše iniciativy, naše pomoc, naše zvládnutí migrační vlny, to vše dopadlo a dopadá na jedničku a dává šanci našim (nejen) zbrojním firmám a mohla by znamenat velké příležitosti i při poválečné obnově Ukrajiny.
K naší domácí politické scéně jsme se dostali až ke konci večera. Na otázku, která naznačila velké zklamání z politiky ODS potažmo naší vlády, která prozatím nesměřuje ke znovuzvolení, odpověděl pan Pojar, že je velmi těžké vládnout v mnohočetné koalici. To je oblíbená výmluva, kterou slýcháme často. Jmenoval například ministry Stanjuru a Kupku, jejichž práce si váží. Další jména nepadla, pravděpodobně proto, že tím výčet těch schopných ve vládě končí. Pisatel tohoto reportu namítl, že vláda hlavně nezvládá komunikaci a P.R. Málo se chlubí svými úspěchy. K tomu dodal pan Pojar, že je těžké dělat marketing pro vzdělané, ale v tom se hluboce mýlí! Pro vzdělané není potřeba dělat téměř nic, ti to liberálně demokratickým stranám hodí v hrůze z AB a Pitomia, tak jako tak. Marketing se musí dělat průběžně celé 4 roky právě pro ty intelektuálně nesmělé, aby nevolili extrémisty. Politický marketing vláda trestuhodně podcenila!
Program klubu
Zdravotnictví je v současnosti jedním z nejvíce kritizovaných resortů v Čechách. Je nedostatek doktor