14.
Září
2022
Je Rusko (znovu) říší zla?

Pamatuji si z dob komunismu vtipnou odpověď na otázku: "Co je to recepce?" Bylo to takhle: "Recepce je hostina, na níž lid ústy svých volených zástupců prožírá výsledky své činorodé práce." Libor Dvořák uvedl včera podobný citát: "Západ bude bojovat s Ruskem až do posledního Ukrajince."

Autor: Ondřej Šebesta
Více
15.
Červen
2022
Krajem Čingischána po řece Orchon

Ono se to tedy říká o kdekom, o mariňácích, o kantorech, dokonce o komunistech, ale u vodáků to platí stoprocentně, kdo je jednou vodák, je vodákem navždy. Bez rozdílu věku, váhy a náboženství. Jen růžové kánoe nejsou moc obvyklé.

Autor: Ondřej Šebesta
Více
01.
Červen
2022
Stranická legitimace č. 2

Prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý má legitimaci Golem klubu č. 2. Jedničku v době zuřící ekonomické transformace dostat nemohl, ta byla pochopitelně rezervovaná pro Václava Klause. Na podiu klubu se objevil po deseti letech a bylo vidět, že se tady cítí jako doma.

Autor: Ondřej Šebesta
Více
25.
Květen
2022
Není Křeček jako Křeček

Když jsem si přečetl pozvánku a zjistil, že na další besedu do našeho klubu přijde pan Křeček zatrnulo mi. Naštěstí se nejednalo o ombudsmana Stanislava Křečka, ale o poradce premiéra Fialy, pana Štěpána Křečka. Ač teprve v Kristových letech, je jedním z nejčastěji citovaných českých ekonomů. Tématem večera tedy nemohlo být nic jiného než inflace, její příčiny a důsledky na naše hospodářství ale i peněženky občanů.

Autor: Ondřej Šebesta
Více
25.
Květen
2022
Cyril Svoboda, politik dobrých mravů

„Na svých vlastních názorech se shodnu s každým“, říká Ivan Kraus. Tenhle pocit jsem měl při úvodním slově, které bývalý ministr zahraničí věnoval především svobodě. Její části jsme se dobrovolně vzdali a nechali si ji zákony omezit, abychom si zajistili zjednodušeně řečeno fungování civilizované společnosti. Právní normy nám říkají, co se nesmí, to ostatní je povoleno. Oba dva však v lidském konání, ať už je to podnikání, politika, či cokoli jiného postrádáme také nějaký mravní základ. Ten nám dříve poskytovalo křesťanství, ale jeho vliv se postupně z nejrůznějších důvodů z veřejného života vytrácí a desatero nebylo ničím nahrazeno.

 

Autor: Ondřej Šebesta
Více

Program klubu

12.
Září
2022

Válka na Ukrajině je v současné době hlavním tématem všeho zpravodajství. Hrůzy války, které jsme si ani nedokázali představit, jsou

víceDiskuzní večer
20.
Září
2022

O tom, že v souvislosti s válkou na Ukrajině velmi vzrostly ceny energií, ropy a díky i všem ostatním souvislostem, asi nen

víceDiskuzní večer
27.
Září
2022

Vážení členové a přátelé Golem Clubu,

náš příští host, který mezi nás přijde, je zkušený politik a kandidát v prezident

víceDiskuzní večer