01.
Únor
2023
EU staví rozhledny v údolích

Vzpomněl jsem si na knížku Jerzyho Kosińského zfilmovanou v roce 1979 s Peterem Sellersem v hlavní roli, který se jmenoval "Beeing there". Do češtiny se to překládá jako "Byl jsem při tom". Pavel Kyslika byl při tom! Ve svém úvodním slově poměrně podrobně zrekapituloval průběh české ekonomické transformace. Jako na orloji před námi opět defilovali politici a ekonomové, kteří na ní spolupracovali, ale i ti, jež ji brzdili.

Autor: Ondřej Šebesta
Více
01.
Únor
2023
Inflace, inflace, inflace

Inflace, inflace, inflace

 

O čem jiném také diskutovat s dosluhujícím viceguvernérem České národní banky Markem Morou, než o měnové a fiskální politice, rozpočtové odpovědnosti, inflaci a přijetí či nepřijetí eura.

Měnová a fiskální politika nejdou úplně oddělit. Přičemž ČNB může ovlivnit pouze tu první. Přičemž nejlepším nástrojem je základní úroková míra. Ze zpětného pohledu měla centrální banka se zvyšováním úrokové míry začít dříve a být ještě razantnější. Za nesmysl označil názor profesora Švejnara a prezidenta Zemana, kteří jsou proti zvyšování sazeb. Bohužel současné složení bankovní rady napovídá, že tento názor bude převládat i nadále.

 

 

Autor: Ondřej Šebesta
Více
14.
Prosinec
2022
NEVIDITELNÝ HLAS

Po řadě politiků, ekonomů a generálů zavítal do Golem klubu tlumočník a překladatel pan Milan Dvořák. Tyto dvě disciplíny je třeba jednoznačně rozlišovat, protože překládat v teple domova s pomocí počítače si dnes troufne kde kdo, včetně autora tohoto textu. Ale posadit se do tlumočnické kabinky a simultánně z angličtiny nebo ruštiny odtlumočit mezinárodní konferenci nebo přímý televizní přenos, to je trochu jiná káva.

Autor:
Více
07.
Prosinec
2022
BUDOUCÍ PRIMÁTOR

Nechtěl jsem původně, aby úvod mého reportu vyzněl jako kritika médií, ale asi to tak stejně dopadne. Od té doby, co mám možnost se v Golemu zúčastňovat diskusních večerů s velmi zajímavými hosty, jsem si až na malé výjimky názor na pozvané téměř vždycky zlepšil. Nikdo jim neskáče do řeči (jako v OVM), nikdo jim potřetí neklade stejnou otázku, aby docílil kýžené odpovědi (jako v interview na ČT24), žádný editor nevytrhává části odpovědí z kontextu (jako ve televizní novinách či v elektronických a tištěných médiích).

Autor: Ondřej Šebesta
Více
30.
Listopad
2022
PANÍ PROFESORKA

Úvodní slovo pronesené v kulometném tempu na mě působilo poněkud naučeně. Kdybych byl její mediální poradce, poradil bych jí, ať výrazně zvolní a občas hledá slova, působilo by to důvěryhodněji. Ale je také pravda, že když kandidát absolvuje desítky besed a setkání s občany, může snadno sklouznout k dikci letušky, která čte bezpečností pokyny před startem letadla. Moje čerstvá zkušenost s Air Portugal je taková, že jsem ani nepoznal, kdy steward přešel z portugalštiny do angličtiny.

Autor: Ondřej Šebesta
Více

Program klubu

07.
Únor
2023

Vážení členové a návštěvníci Golem Clubu,

naším dalším hostem pravidelních úterních večerů bude pan Mojmír Hampl. Je to velmi v

víceDiskuzní večer