12.
Červen
2024
Primátor hl. m. Prahy

Včerejšího večera navštívil Golem Club MUDr. Bohuslav Svoboda. Řeč byl o těch nejdůležitějších stavebních projektech, které Prahu nejvíce trápí.

Autor: Ondřej Šebesta
Více
05.
Červen
2024
Konflikt uvízl na mrtvém bodě

Obavy, které měli členové Golem clubu z toho, co se dozvíme o situaci na Ukrajině, nám bohužel náš milý host Libor Dvořák nevyvrátil. Prvotní zděšení z ruské agrese v roce 2022 vystřídalo nadšení ze statečnosti a houževnatosti ukrajinského vojska. V roce 2023 se bohužel tzv. protiofenzíva moc nevydařila a události roku 2024 už vůbec nedávají moc velké naděje na brzký konec války, o vítězství ani nemluvě. Rusko vyrábí munici rychleji a levněji než my na Západě, sankce jim sice komplikují život, ale ne až tak, že by je hospodářsky zničily. Prodávají (sice pod cenou) své ropné produkty na východ a embargo obcházejí poměrně hladce. Nutno říci, že za vydatné pomoci západních firem, které jsou velmi vynalézavé.

Vlažný postoj především Německa a USA vůči dostatečně rychlým dodávkám a dostatečně velkého objemu zbraní a munice, udržuje konflikt na relativně vyrovnané úrovni a vojáci dále umírají.

Autor: Ondřej Šebesta
Více
29.
Květen
2024
Trump jako bariéra proti socialismu

Konečně mi někdo přehledně vysvětlil americký volební systém, který sami Američané nechápou, označují jej jako archaický a který například umožňuje, aby prezidentské volby vyhrál kandidát, který získal ve volbách v součtu za celé USA méně hlasů než ten druhý. Je to dáno systémem volitelů. Plný počet volitelů za každý stát dostane ten, kdo v tom, kterém státě zvítězil.

Autor: Ondřej Šebesta
Více
22.
Květen
2024
Dívejte se vzhůru

Jestliže se pražský Golem Club rozhodl věnovat další úterní diskusní večer architektuře, nemohl si vybrat zasvěcenějšího hosta, než jakým je Ing. Zdeněk Lukeš. Má obdivuhodný přehled nejen o pražské, české, ale i světové architektuře a dokáže o ní poutavě mluvit. Rád vzpomíná na léta strávená na pražské hradě v přelomových (Havlových) dobách. Pochopitelně padaly dotazy na konkrétní a někdy kontroverzní pražské projekty. Ví o nich všechno, v mnoha případech byl i členem poroty, takže jsme se dozvěděli podrobnosti o jejich přípravě a názory pana architekta na mediálně propírané objekty a jejich osudy.

Autor: Ondřej Šebesta
Více
08.
Květen
2024
Já ty mosty prostě miluju

Po dlouhé řadě politiků, politologů, analytiků, ekonomů a generálů byl včerejší večer v Golem clubu ve společnosti paní Ing. Pošvářové vítanou změnou. Ona je soudní znalkyní v oboru ocelových konstrukcí a především mostů.

Autor: Ondřej Šebesta
Více