Naše hostka ve své bezbřehé skromnosti tvrdí, že měla prostě jen "kliku", že jí osud přihrával míčky (myšleno šance), které se jen pokoušela s větším či menším úspěchem zachytávat. Dovolím si k tomu po vzoru Jirotkova Saturnina dodat, že lidé se dělí do tří kategorií. Ta první ty míčky ani nevidí. Ta druhá je občas zachytí, ale neví, co s nimi. Představitelkou té třetí kategorie je právě náš včerejší host v Golem Clubu paní Eva Jiřičná, která všechny ty míčky díky své píli, laskavosti, velkorysosti, schopnosti komunikovat a pozitivnímu myšlení nejen zachytila, ale proměnila je v dílo, za kterým by se mohla s hrdostí ohlédnout, kdyby hrdost patřila do jejího osobnostního nastavení.
Pan Tomáš Břicháček je třetím představitelem Institutu Václav Klause, kterého měl autor tohoto reportu možnost v Golem Clubu zažít. Společným jmenovatelem všech tří pánů jsou názory Václava Klause, který, jak se ukazuje, měl, co se týká EU, v mnohém pravdu.
Náš včerejší host Jan Mládek zahájil večer termínem "Zeitenwende", který použil německý ještěknacléř Olaf Scholz. I pro zkušeného němčináře je to překladatelský oříšek. Pomohu si jiným citátem, tentokrát z Boba Dylana "Times, they are a changin'". Ano, časy (doba, epocha, pořádky) se mění. Úřadující americký prezident boří pořádek, který sami Američané po druhé světové válce jakožto vítězové, nesilnější ekonomika světa a jaderná mocnost, nastolili. Klesající ekonomickou výkonnost dává Trump za vinu předchozímu mimoňovi v úřadu prezidenta, ale hlavně Evropanům, kteří byli údajně černými pasažéry v NATO, vykořisťovali USA vysokými cly a zavinili zápornou obchodní bilanci USA. Je to jako všechno, co Trump vykřikuje, v nejlepším případě polopravda, mnohdy také prostá neznalost problematiky. Proč toto všechno léta Američané trpěli, proč už se dávno neohradili a nepracovali na změně? Nejspíše proto, že jim dominantní role světového četníka vyhovovala a přinášela užitek.
V delším strukturovaném a přehledném úvodu shrnul náš host Tomáš Klvaňa historii amerického izolacionismu včetně faktu, že "America first" není nic nového. Již ve třicátých letech minulého století existovala skupina „America First Committee“, jejímž účelem bylo zabránit zapojení USA do války. I když skupina tvrdila, že jí jde o mír, byla kritizována za sympatie k nacistickému Německu. Zajímavé je, že současná rétorika D. Trumpa je jako přes kopírák opsána z tehdejších jejích postojů. Včetně určitého obdivu k diktátorům...
I včerejší večer se skvělým spíkrem Tomášem Pojarem, bezpečnostním poradcem našeho premiéra, se věnoval hlavně americkému prezidentovi, který svým počínáním v prvních týdnech po své ingauneraci opravdu zamíchal kartami prakticky celému světu.
Program klubu
Zdravotnictví je v současnosti jedním z nejvíce kritizovaných resortů v Čechách. Je nedostatek doktor