31.
Květen
2023
Soudce s lidskou tváří

Už při večeři jsme pochopili, že náš host – dlouholetý prezident soudcovské unie – pan JUDr. Libor Vávra bude zábavným řečníkem. Hned v úvodu vyvrátil často zkreslený mediální obraz našeho soudnictví. Novináři si vybírají pouze kauzy, které se nepřiměřeně dlouho vlečou, případně se úplně nepovedly, což se také někdy může stát. Přitom skutečnost je podstatně jiná.

Autor:
Více
17.
Květen
2023
Pozor na předsudky

Právníci tomu říkají předpojatost, my obyčejní lidé předsudek. Ano, přiznám se, že ve mně velmi dlouhá řada politiků ČSSD s Milošem Zemanem v čele za ta léta vytvořila předsudek. Ostatně si myslím, že Zeman nikdy žádným sociálním demokratem nebyl. Záhy pochopil, že prostor vpravo obsadil jiný alfa samec(?) a vydal se vlevo. Jeho vrozené buranství nepřekrylo ani vysokoškolské vzdělání, ani sloní paměť na cizí moudra, takže se oprávněně stal ikonou nespokojených spolustolovníků hospody nízké cenové úrovně.

Autor: Ondřej Šebesta
Více
10.
Květen
2023
Od spalovacích motorů do Kremlu

Nepamatuji se, kdy jsme se naposledy tak rychle, a tak daleko vzdálili od původně avizovaného tématu večera jako včera, kdy byl řečníkem v klubu Golem novinář týdeníku ECHO Daniel Kaiser. Autům se spalovacími motory bylo věnováno vlastně jen úvodní slovo. Náš host se velice rozhořčil nad faktem, že se pan premiér Fiala nepokusil dát dohromady blokační menšinu, která by byla zhatila záměr zakázat spalovací motory po roce 2035. Podle jeho nejmenovaných zdrojů ta šance byla reálná, protože ani v německém táboře nepanoval jednotný názor, jen ochota veřejně jej formulovat chyběla. Tuto nečinnost pokládá pan Kaiser za velkou chybu a naší současné reprezentaci vyčítá přílišnou ochotu až servilně přistoupovat na cokoli, co Brusel vyprodukuje.

Autor: Ondřej Šebesta
Více
03.
Květen
2023
Darknet – mýty a skutečnost

Podle slov Dominika Stroukala bychom neměli podléhat mýtům, které vytvářejí scénáristé detektivek a kriminálních seriálů, protože skutečnost je o hodně prostší. Především přístup k Darknetu je daleko jednodušší než ve filmech, kde to dokáží pouze špičkoví hackeři.

Stáhnout si Tor Browser je otázka několika minut. Jde o softwarový systém zajišťující anonymizaci uživatele při pohybu na internetu. Uživatel využívá klientskou část a jeho datový tok prochází nejprve sítí Tor složenou ze serverových částí a teprve pak míří k cílovému počítači.

Autor: Ondřej Šebesta
Více
19.
Duben
2023
Odložte svou smrt

Petr Bartoň – hlavní ekonom Natland Investment Group začal svůj večer v Golemu vtipnou polemikou se známým citátem (tuším, že Thomase Jeffersona), že v životě jsou jisté pouze dvě věci: daně a smrt. Podle jeho názoru může umírající datum své smrti o pár dní předsunout či posunout, pokud má opravdu silný důvod.

Autor: Ondřej Šebesta
Více