15.
Červen
2022
Krajem Čingischána po řece Orchon

Ono se to tedy říká o kdekom, o mariňácích, o kantorech, dokonce o komunistech, ale u vodáků to platí stoprocentně, kdo je jednou vodák, je vodákem navždy. Bez rozdílu věku, váhy a náboženství. Jen růžové kánoe nejsou moc obvyklé.

Autor: Ondřej Šebesta
Více
01.
Červen
2022
Stranická legitimace č. 2

Prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý má legitimaci Golem klubu č. 2. Jedničku v době zuřící ekonomické transformace dostat nemohl, ta byla pochopitelně rezervovaná pro Václava Klause. Na podiu klubu se objevil po deseti letech a bylo vidět, že se tady cítí jako doma.

Autor: Ondřej Šebesta
Více
25.
Květen
2022
Není Křeček jako Křeček

Když jsem si přečetl pozvánku a zjistil, že na další besedu do našeho klubu přijde pan Křeček zatrnulo mi. Naštěstí se nejednalo o ombudsmana Stanislava Křečka, ale o poradce premiéra Fialy, pana Štěpána Křečka. Ač teprve v Kristových letech, je jedním z nejčastěji citovaných českých ekonomů. Tématem večera tedy nemohlo být nic jiného než inflace, její příčiny a důsledky na naše hospodářství ale i peněženky občanů.

Autor: Ondřej Šebesta
Více
25.
Květen
2022
Cyril Svoboda, politik dobrých mravů

„Na svých vlastních názorech se shodnu s každým“, říká Ivan Kraus. Tenhle pocit jsem měl při úvodním slově, které bývalý ministr zahraničí věnoval především svobodě. Její části jsme se dobrovolně vzdali a nechali si ji zákony omezit, abychom si zajistili zjednodušeně řečeno fungování civilizované společnosti. Právní normy nám říkají, co se nesmí, to ostatní je povoleno. Oba dva však v lidském konání, ať už je to podnikání, politika, či cokoli jiného postrádáme také nějaký mravní základ. Ten nám dříve poskytovalo křesťanství, ale jeho vliv se postupně z nejrůznějších důvodů z veřejného života vytrácí a desatero nebylo ničím nahrazeno.

 

Autor: Ondřej Šebesta
Více
25.
Květen
2022
Co je to za ptáka ten Stehlík?

Málokterý z dnešních třicátníků má zkušenost s psacím strojem. Netuší tudíž, nač nám (dříve narozeným) byly průklepáky a kopíráky. A právě na ten kopírák jsem si vzpomněl na besedě s plukovníkem Eduardem Stehlíkem. Jako vojenský historik a odborník na 2. světovou válku, vidí celou řadu paralel mezi dnešní ruskou agresí na Ukrajině a napadením Československa v roce 1939. A.H. tehdy používal stejné zdůvodnění a totožnou rétoriku. Bylo potřeba pomoci utlačovaným a ohroženým sudetským Němcům. Kromě toho také svým soukmenovcům tvrdil, že jsou národem nadřazeným a ty národy, „o kterých nic nevíme“ (N. Chamberlain) je třeba poněmčit nebo vyhladit.

 

Autor: Ondřej Šebesta
Více

Program klubu

07.
Červen
2022

S naším příštím hostem, ředitelem DNA laboratoře, panem Danielem Vaňkem jsme se již před několika lety setkali při velmi zajímavém p

víceDiskuzní večer
14.
Červen
2022

Vážení členové a přátelé Golem Clubu, 

tak jako každý rok jsme opět na poslední večer před prázdninami do našeho programu

víceDiskuzní večer
22.
Červen
2022

Vážení členové a přátelé Golem Clubu,

po úspěšné klubové sezóně roku 2021/2022, ve které jsme v našem klubu přivítali s

víceDiskuzní večer