18.
Duben
2023

Petr Bartoň – hlavní ekonom Natland Investment Group: PRODANÍME SE ZDANĚNÍM SPOTŘEBY K BLAHOBYTU?

Čas zahájení akce: 08:00.

Vážení členové a přátelé Golem Clubu,

o vynikajícím ekonomovi, Petrovi Bartoňovi, který mezi nás příští úterý přijde, jste už jistě slyšeli. Jeho články se objevují na internetu, pravidelně přispívá i do ekonomických rubrik všech možných deníků a velmi často ho i můžeme vidět v hlavním zpravodajství snad všech televizí.

Petr Bartoň přednáší na Univerzitě CEVRO Institut a Univerzitě Karlově v Praze. Začal se také podílet na činnosti a produkci dvoučre Liberálních institutů v Praze a Zürichu.

Při následujícím debatním večeru budeme hovořit hlavně o daních a jejich zvyšování, ale určitě přijde řeč také na inflaci a ekonomický výhled do dalších let.

Čeká nás opravdu zajímavý večer, nenechte si ho ujít.

_____________________________________________

Debatní večer se koná v úterý  18. 4. 2023 ve 20.00 hodin.

Členové klubu se s hostem sejdou při společné večeři v 19.00 hodin.

Na setkání se těší,

Martin Kratochvíl (předseda GC) a Ondřej Krůta (tajemník)

______________________________________________

 

Petr Bartoň je v současné době hlavním ekonomem Natland Investment Group, kromě své prácě se věnuje psaní odborných komentářů a též spolupráci s médii, mj. se společností Czech News Center.

Vystudoval ekonomii na univerzitách v Cambridge a Chicagu, je členem řady mezinárodních skupin zabývajících se řešením aktuálních ekonomických otázek. Přednáší také na několika prestižních vysokých školách. Ve své pozici hlavního ekonoma investiční skupiny se zaměřuje na výzkum a podporu investičních projektů.

Petr Bartoň je ve svém oboru respektován nejen díky svým rozsáhlým odborným znalostem a zkušenostem, ale také pro svůj neotřelý náhled na tuto problematiku. Je známý tím, že vidí ekonomické souvislosti i tam, kde by je jiní nečekali. Kde ostatní okomentují, co je vidět, rád doplňuje to, co vidět není.

Specialistou je především na ekonomické analýzy a je součástí řady mezinárodních pracovních skupin, např.  IREF či Nordforse.

Z tradičních témat se zaměřuje především na otázky týkající se regulace, fiskální politiky včetně daňových rájů, budoucnosti Eura (zejména v kontextu plnění podmínek Paktu stability a růstu), hospodářského růstu, demografických změn (včetně vlivu na důchodovou reformu), budoucnosti práce a sdílené ekonomiky. V rámci aktuálního dění sleduje především Brexit, jehož vliv na Evropu považuje za zásadní, nicméně uprostřed apokalyptických prognóz se snaží zachovat, jak sám říká, „chladnou hlavu.“

Ke svému obecnému pohledu na ekonomii dodává: „Myslím, že nejdůležitější je si uvědomit, že ekonomie není jenom o penězích, je mnohem významnější. Zkoumá, jak věci ve skutečnosti fungují na planetě s omezenými zdroji, avšak
s neomezenou lidskou touhou.“

 

 

Program klubu

07.
Listopad
2023

Vážení členové a návštěvníci Golem Clubu,

stalo se to už asi všem, že nám přišel email, nebo nám někdo po telefonu udělal „velm

víceDiskuzní večer
14.
Listopad
2023

Vážení členové a návštěvníci Golem Clubu,

na naši příští pravidelnou besedu mezi nás přijde komentátor Českého rozhlasu pan Ond

víceDiskuzní večer
21.
Listopad
2023

Náš příští host, pan Miroslav Kalousek, je bývalý, velmi oblíbený politik, který zastával funkci ministra financí, předsedy s

víceDiskuzní večer
28.
Listopad
2023

Vážení členové a návštěvníci Golem Clubu,

 

letos uplynulo přesně sto let od úmrtí českého spisovatele Jaroslava

víceDiskuzní večer