08.
Únor
2022

PhDr. Ivan Gabal: OPRAVDU ČEKÁME NA VÁLKU?

Čas zahájení akce: 08:00.

V posledních době se ve všech periodikách hovoří o možném válečném konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou. Názory odborníků se velmi různí. Ačkoli prezident Putin tvrdí, že vpád ruských vojsk na Ukrajinu neplánuje, nikdo mu to moc nevěří a Ukrajinci se připravují na nejhorší. Jaký dopad by tento střet měl pro Českou republiku? Pojďme se společně setkat příští úterní večer a popovídat si o tom s naším hostem, politologem Ivanem Gabalem.

Určitě nás čeká velmi zajímavý večer, tak si ho nenechte utéct.

_____________________________________________

Debatní večer se koná v úterý 8. 2. 2022 ve 20.00 hodin.

Členové klubu se s hostem sejdou při společné večeři v 19.00 hodin.

Na setkání se těší,

Martin Kratochvíl (předseda GC) a Ondřej Krůta (tajemník)

______________________________________________

Chtěl bych Vás poprosit o dodržení všech aktuálních vládních opatření. Vezměte s sebou potvrzení o platném očkování, nebo o prodělání Covid-19  před méně než 6 měsíci.

Děkuji za pochopení.

Ondřej Krůta
_______________________________________________
 

Ivan Gabal (* 15. ledna 1951 Praha) je český politik a sociolog, jeden ze zakladatelů Občanského fóra v roce 1989, v letech 2013 až 2017 člen Poslanecké sněmovny PČR za KDU-ČSL. Je autorem několika knih.

Vystudoval v letech 1969–1975 sociologii a teorii kultury na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, v roce 1978 obhájil titul PhDr. tamtéž. Je ženatý, jeho manželkou je česká politička a diplomatka Jana Hybášková. Mají dvě dcery.

V letech 1976–1990 pracoval v Ústavu pro filosofii a sociologii ČSAV, věnoval se analýze vzdělání a životního stylu, včetně mezinárodních srovnání koncem osmdesátých let.

V létě 1989 patřil k zakládajícím členům Kruhu nezávislé inteligence. Během sametové revoluce v listopadu 1989 se stal jedním ze zakladatelů Občanského fóra. Později byl členem rady OF a od února 1990 byl vedoucím volební kampaně OF a konzultant volební kampaně VPN pro volby v roce 1990. V letech 1991 založil Odbor analýz Kanceláře prezidenta republiky, do roku 1992 pracoval jako vedoucí tohoto odboru. V roce 1992 byl vedoucím volební kampaně Občanského hnutí pro volby v roce 1992.

Od roku 1993 pracuje v soukromém sektoru, nejprve jako partner ve společnosti AISA, v letech 1994–2003 ve vlastní firmě Ivan Gabal Analysis & Consulting, od roku 2003 jako jednatel společnosti GAC spol. s.r.o. (s výjimkou let 2013–2017, kdy byla jednatelkou společnosti Lenka Kadeřávková). Společnost se zabývá analýzou praktických problémů a hledání jejich řešení ve veřejném i soukromém sektoru. Zpracovala prvou mapu sociálně vyloučených lokalit v roce 2006, první srovnání vzdělanostních šancí podle etnického původu (2009), strategii integrace (2010), aktualizaci mapy vyloučených lokalit (2015) a dalšími zakázkami zkoumajícími regionální a sociální rozvoj a čerpání dotací, provádí sociologické, komunikační, mediální i politické analýzy; část klientely tvoří státní správa.

Další aktivity:

    člen dozorčí rady o.p.s. Nová škola,

    1999–2003 člen Správní rady Masarykovy univerzity v Brně,

    1997–1999 člen Českého helsinského výboru, místopředseda.

Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky

Ve volbách do Poslanecké sněmovny PČR v roce 2013 kandidoval ve Středočeském kraji jako lídr KDU-ČSL a byl zvolen poslancem. V PS PČR byl členem Poslaneckého klubu Křesťanské a demokratické unie-Československé strany lidové. Byl místopředsedou Výboru pro obranu a členem Výboru pro bezpečnost. Pracoval také jako člen Stálé komise pro kontrolu použití odposlechu a záznamu telekomunikačního provozu, použití sledování osob a věcí a rušení provozu elektronických komunikací, Stálé komise pro kontrolu činnosti Generální inspekce bezpečnostních sborů a Vyšetřovací komise k prověření způsobu vyšetřování kauzy Opencard. Během svého působení v PS PČR předložil několik novel zákonů, usiloval o zavedení korespondenční volby, nový tzv. “Bavorský systém” volby, složení rad veřejnoprávních medií a návrh zákona o druhém stupni kontroly zpravodajských služeb.

Další kandidatury

V roce 2012 kandidoval do Senátu Parlamentu ČR za volební obvod č. 17 Praha 12 jako nezávislý kandidát s podporou KDU-ČSL a Strany zelených. Získal 14,06 % hlasů a nedostal se do druhého kola. Ve volbách do Poslanecké sněmovny PČR v roce 2017 byl opět z pozice nestraníka za KDU-ČSL lídrem kandidátky ve Středočeském kraji. Neuspěl a mandát poslance neobhájil. Ve volbách do Senátu PČR v roce 2018 kandidoval jako nestraník za Zelené v obvodu č. 26 – Praha 2. Se ziskem 5,37 % hlasů skončil na 6. místě.

Program klubu

05.
Březen
2024

Vltavská filharmonie je projekt, který má ambici rozšířit seznam odvážných staveb moderní světové architektury a zároveň se stát dominant

víceDiskuzní večer
12.
Březen
2024

Vážení členové a návštěvníci Golem Clubu,

inflace je v současné době asi nejdiskutovanějším ekonomickým tématem. Jde ruku

víceDiskuzní večer
19.
Březen
2024

Vážení členové a přátelé Golem Clubu,

 na Vaše přání jsme do programu Golem Clubu zařadili promí

víceDiskuzní večer
26.
Březen
2024

Vážení členové a návštěvníci Golem Clubu,

s naším příštím hostem, panem Šimonem Pánkem, jsme se v našem klubu neviděl

víceDiskuzní večer