29.
Květen
2024

Trump jako bariéra proti socialismu

Autor: Ondřej Šebesta

Konečně mi někdo přehledně vysvětlil americký volební systém, který sami Američané nechápou, označují jej jako archaický a který například umožňuje, aby prezidentské volby vyhrál kandidát, který získal ve volbách v součtu za celé USA méně hlasů než ten druhý. Je to dáno systémem volitelů. Plný počet volitelů za každý stát dostane ten, kdo v tom, kterém státě zvítězil.

Konečně mi někdo přehledně vysvětlil americký volební systém, který sami Američané nechápou, označují jej jako archaický a který například umožňuje, aby prezidentské volby vyhrál kandidát, který získal ve volbách v součtu za celé USA méně hlasů než ten druhý. Je to dáno systémem volitelů. Plný počet volitelů za každý stát dostane ten, kdo v tom, kterém státě zvítězil. To vše nám vysvětlil včera v Golem clubu náš host, kterým byl Roman Joch. Má encyklopedické znalosti. Dokáže říci, ve kterém státě je jaká šance a jakou váhu má tento stát ve jmenovaném systému. Sype z rukávu čísla, jména kandidátů na viceprezidenta/tku a tvrdí, že pokud by se volby konaly dnes, Trump by jasně zvítězil. Zároveň říká, že se do podzimu může ledacos přihodit. Obě strany čekají konvence, které definitivně potvrdí své nominanty. Ještě před tím, ale proběhne na CNN první televizní debata, která může všechno změnit. Pokud by se například Joe Biden nějak ztrapnil, byl by nucen na konventu kandidaturu ze zdravotních důvodů vzdát a všechno by bylo jinak. Kromě toho stále probíhají procesy s D. Trumpem, které z něj dělají na jedné straně mučedníka, ale zároveň mu také mohou výrazně zkomplikovat cestu zpět do Oválné pracovny. Pro J. Bidena je také koulí na noze jeho mimořádně nepopulární viceprezidentka K. Harissová. Představa, že by J. Biden nedosloužil své druhé volební období a ona by se jako úřadující prezidentka ujala vlády, je pro mnoho občanů nepřijatelná.

Na otázku, zda by nebylo na čase změnit výše jmenovaný zastaralý volební způsob, odpovídá náš host, že na čase je, ale vzhledem k tomu, že by se musela změnit ústava USA, je to krajně nepravděpodobné, téměř nemožné.

Zajímavé je, že středoví voliči, kteří mají problém s tím, že D. Trump zatím stále neuznal regulérnost poslední volby a tvrdí, že mu bylo vítězství ukradeno, by si zvlášť po útoku na kongres vůbec neuměli představit, že by jej volili. Jenže jsou zvyklí se dívat kupředu a dnes je daleko více zajímá, co bude s ilegální migrací a hospodářskou prosperitou. To oboje jim Trump slibuje vyřešit. Ale hlavně, a tím se vracím k názvu dnešního sloupku, mají pocit, že on je tou poslední barierou před levicovým progresivismem, ježto s reálným socialismem má z bývalého Československa bohaté zkušenosti. Co by jeho znovuzvolení znamenalo pro Evropu, pro nás?

Jednoznačně bude trvat na plnění minimálně 2% příspěvku na NATO. Býval vždy pro izraelský. Pokud se týká Ukrajiny, nebude mít chuť tam sypat další peníze, bude pravděpodobně tvrdit, že je to náš evropský problém. Jestliže mu ale dokážeme (tak jako nedávno polský prezident Duda) vysvětlit, že to, co navrhujeme je výhodné i pro něj, pak se dá očekávat shoda. Bere to vše pohledem byznysmena.