19.
Říjen
2022

VIZIONÁŘ

Autor: Ondřej Šebesta

Všichni víme, že nad lidskou hloupostí vyhrát nelze. Přesto je nutné bojovat každý den. Podobně je to i s vizemi prezidentského kandidáta Karla Janečka. Mohou se zdát nesplnitelné, možná místy i naivní, ale nejsou to právě vize, které naší politice, a hlavně našim politikům tolik chybí? I když se podaří zrealizovat jenom jejich část, i tak to za to přece stojí!

Všichni víme, že nad lidskou hloupostí vyhrát nelze. Přesto je nutné bojovat každý den. Podobně je to i s vizemi prezidentského kandidáta Karla Janečka. Mohou se zdát nesplnitelné, možná místy i naivní, ale nejsou to právě vize, které naší politice, a hlavně našim politikům tolik chybí? I když se podaří zrealizovat jenom jejich část, i tak to za to přece stojí! Pan Janeček dokázal zbohatnout díky svému intelektu a cílevědomosti. Žádná privatizační šméčka nebo mafiánské způsoby, které tak často u českých miliardářů vidíme. A nejen to, o své bohatství se prostřednictvím různých nadačních fondů dělí s potřebnými, podporuje vědu a výzkum a řadu dalších projektů. Jako mecenáš přispěl ze svého (ne ze státních peněz, jako jiní) už téměř osmi sty miliony korun.

Za svými vizemi spravedlivé a vzdělanostní společnosti si přesvědčivě stojí, a ty by chtěl prosazovat i jako prezident republiky. Ne pomocí exekutivních pravomocí, které prezident nemá, ale jak sám říká "nasvěcováním problémů" a nabízením jejich řešení. Ne díky moci, ale pomocí vlivu.

Již teď je terčem útoků prakticky ze všech stran, jak se dnes módně říká "napříč politickým spektrem". Není divu, je pro zahnívající politický rybníček velkým nebezpečím, protože je s nejvyšší pravděpodobností neuplatitelný a nevydíratelný. Na mnohoženství jsme se jej neptali:-)

Kromě toho je podnikatelsky na státu zcela nezávislý, protože jeho firma obchoduje výhradně na zahraničních burzách, a to velmi úspěšně, takže střet zájmu nehrozí.

Jeho političtí oponenti budou říkat, že je příliš mladý, v politice nezkušený a budou tvrdit, že je neřízená střela. Ale není to právě to, co zrovna teď republika potřebuje? Ani Václav Havel by dnes vysoce pravděpodobně zvolen nebyl. Není čas přenechat kormidlo mladším?

Profesor Miroslav Bárta říká, že krize a kolapsy jsou příležitostí pro vznik něčeho nového a že tyto zásadní změny generují nové lídry. Nevím, jestli je tím lídrem zrovna pan Janeček, ale v každém případě je dobré si ho poslechnout a přemýšlet o tom co říká.

Jak bude působit v televizních debatách na tzv. "obyčejné lidi" to netuším. Jeho překotná a místy ne zcela pochopitelná dikce, může být problémem. Zajímavé by bylo druhé kolo s Václavem Klausem, což je jeho protipól, ač nepřišel s levicovým batůžkem či snowboardem v ruce. To není naštěstí pravděpodobné, spíš bych si ho uměl představit s generálem Pavlem, ale to už bych se dopouštěl věštění, což by mi matematik Janeček určitě neschválil. Své kroky má do detailu promyšlené a naplánované. Uvidíme, jak budou působit na českou veřejnost. Když si vzpomenu na jeho vystoupení na Českém slavíkovi, tak to byl propadák.

 

Program klubu

06.
Prosinec
2022

Vážení členové a přátelé Golem Clubu,

naším dalším hostem pravidelných úterních večerů bude pan Bohuslav Svoboda, který do leto

víceDiskuzní večer
13.
Prosinec
2022

Vážení členové a návštěvníci Golem Clubu,

hostem našeho příštího diskusního večera, který je zároveň posledním v roce 2022

víceDiskuzní večer