16.
Listopad
2022

VOJÁK PREZIDENTEM

Autor: Jiří Pacovský

Jaký by, podle mě, nový prezident měl být. Nemám velké nároky. Nechci se již za něj stydět pro jeho jednání a chování, nechci, aby relativizoval, respektive omlouval a podporoval pohnutky diktátorů. Snaha, že by naše republika mohla být spojovacím mostem mezi východem a západem se tragicky ukázala jako nemožná už na příkladu prezidenta Beneše. Rovněž nelze s každým lotrem být kamarád, nelze nikam nepatřit. Pak, až to budeme potřebovat, nám nikdo nepomůže. Jasně patříme k západu, to by měl nový prezident ctít. Už jenom proto, že Putin zcela jasně požaduje v Evropě návrat před rok 1989. Po Ukrajině bychom časem přišli na řadu i my. Jako bonus bych uvítal, kdyby se snažil trochu zmírnit rozpolcenost společnosti a všeobecný populismus politiků.

Voják prezidentem …

Horký kandidát, generál v. v. Petr Pavel velmi příjemně překvapil.

 

Ondra Šebesta je na dovolené. Vážím si toho, jak nám posílá své „yesterday“, že hned po ránu, po úterní besedě v klubu, si mohu v klidu zopakovat, zhodnotit vystoupení našeho hosta… Jako poděkování jemu, zkusím popsat včerejší besedu, ikdyž předem vím, že to nebude ono, že to prostě neumím. Tak Ondráši sorry …

Jaký by, podle mě, nový prezident měl být. Nemám velké nároky. Nechci se již za něj stydět pro jeho jednání a chování, nechci, aby relativizoval, respektive omlouval a podporoval pohnutky diktátorů. Snaha, že by naše republika mohla být spojovacím mostem mezi východem a západem se tragicky ukázala jako nemožná už na příkladu prezidenta Beneše. Rovněž nelze s každým lotrem být kamarád, nelze nikam nepatřit. Pak, až to budeme potřebovat, nám nikdo nepomůže. Jasně patříme k západu, to by měl nový prezident ctít. Už jenom proto, že Putin zcela jasně požaduje v Evropě návrat před rok 1989. Po Ukrajině bychom časem přišli na řadu i my. Jako bonus bych uvítal, kdyby se snažil trochu zmírnit rozpolcenost společnosti a všeobecný populismus politiků.

Generál Pavel vystoupil jasně, čitelně s vyhraněným velmi přijatelným názorem (solidarita, sounáležitost, co dělá je služba – to nebyla prázdná hesla, ale osobní přesvědčení). Kandidát se ukázal jako odborně zdatný, relativně mladý, schopný, klidný řečník s politickým nadhledem. Dokázal reagovat i na závažné ekonomické a politické otázky zmítající naší společností. Měl jsem radost, když jsem si v duchu odpovídal na jemu položenou otázku a naše odpovědi byly v podstatě shodné. Na otázky odpovídal srozumitelně, přímo, se znalostí problematiky (válka na Ukrajině, pokles životní úrovně, inflace, Euro, důchody, školné a další). Vůbec to nepůsobilo tak, že jeho nejsilnějším tématem by byla bezpečnost (jak říká Babiš kecy o hodnotách). Jeho přehled a znalosti jsou víc než dostatečné, vyvážené a většinou posluchačů byly kvitovány s povděkem.

 Co mne překvapilo, byla skutečnost, že nepůsobil jako člověk poznamenaný celoživotní službou v armádě. To nebyl khaki mozek, lampasák. To byl fundovaný člověk s vyhraněným názorem, který je schopen své cíle naplnit. Vzpomněl jsem si na pár demokratických generálů a důstojníků, kteří se později stali prezidenty (Washington, Grant, Eisenhower, Kennedy, de Gaulle). Všichni uspěli.

Patrně se líbil i našim dámám. Říkaly si, proč nemá uniformu, šňůry a šavli, nevadí i tak je to pěkný chlap.

JP

 

Program klubu

06.
Prosinec
2022

Vážení členové a přátelé Golem Clubu,

naším dalším hostem pravidelných úterních večerů bude pan Bohuslav Svoboda, který do leto

víceDiskuzní večer
13.
Prosinec
2022

Vážení členové a návštěvníci Golem Clubu,

hostem našeho příštího diskusního večera, který je zároveň posledním v roce 2022

víceDiskuzní večer