15.
Březen
2023

Vynucená dvojchyba

Autor:

Předseda senátu Miloš Vystrčil hovořil o vynucené chybě, když vysvětloval záležitosti kolem plánovaného snížení valorizace důchodů. Zdůraznil, že i v případě, že tento návrh zákona projde, ve skutečnosti nejde o snížení důchodů, ale o malé, ale reálné zvýšení. Valorizační schéma nebylo konstruováno na tak prudké zvýšení životních nákladů důchodců. Pokud by toto zvýšení prošlo, znamenalo by to nejen letos, ale i do dalších let obrovský problém pro státní rozpočet. Diskutabilní projednávání ve stavu legislativní nouze zdůvodnil tím, že běžný legislativní proces trvá prakticky rok a mezitím by vznikly nevratné škody. Pokud se týká dalších korků vlády směrem k snížení deficitu státního rozpočtu, je toho názoru, že by v krizi měli přispět všichni a důchodci nemuseli být úplně první. Řešení však nesneslo odkladu.

Vynucená dvojchyba

 

předseda senátu Miloš Vystrčil hovořil o vynucené chybě, když vysvětloval záležitosti kolem plánovaného snížení valorizace důchodů. Zdůraznil, že i v případě, že tento návrh zákona projde, ve skutečnosti nejde o snížení důchodů, ale o malé, ale reálné zvýšení. Valorizační schéma nebylo konstruováno na tak prudké zvýšení životních nákladů důchodců. Pokud by toto zvýšení prošlo, znamenalo by to nejen letos, ale i do dalších let obrovský problém pro státní rozpočet. Diskutabilní projednávání ve stavu legislativní nouze zdůvodnil tím, že běžný legislativní proces trvá prakticky rok a mezitím by vznikly nevratné škody. Pokud se týká dalších korků vlády směrem k snížení deficitu státního rozpočtu, je toho názoru, že by v krizi měli přispět všichni a důchodci nemuseli být úplně první. Řešení však nesneslo odkladu.

 

Větší část večera byla věnována našemu vztahu k Tchaj-wanu. Vysvětlil podrobně důvody, které jej vedly k návštěvě a k maximální podpoře rozvoje našich vztahů s tímto ostrovem. Připomněl, že tamější obyvatelstvo jsou Číňané, kteří žijí ve velmi úspěšné demokracii, což je pro pevninskou Čínu nepříjemným příkladem, že je to možné. Na druhé straně je Tchaj-wan v čilém obchodním spojení s ČLR a je na ní prakticky závislý. Tchaj-wanské investice u nás jsou vítány a mohou pomoci v některých oblastech snížit naši závislost na dodávkách zboží z pevninské Číny.

Nemohli jsme se nedotknout ruské agrese na Ukrajině. Pan Vystrčil je přesvědčen, že bychom měli maximálně podporovat Ukrajinu a také se s naší čtyřicetiletou zkušeností se SSSR pokoušet přesvědčit hlavně Německo a Francii o nutnosti razantnější podpory Ukrajiny. Výsledek toho konfliktu bedlivě sleduje i Čína, pro kterou to může být návod, jak daleko může zajít ve snaze o anexi Tchaj-wanu.

Na dotaz, jak je spokojen s komunikací vlády, odpověděl s úsměvem, že její kvalita je přímo úměrná schopnostem jednotlivých jejích členů. Celkově však hodnotí výkon této vlády velmi pozitivně, ať už mluvíme o reakci na ukrajinskou válku nebo o zvládnutí českého předsednictví radě EU. Situace v koalici pěti stran není jednoduchá a je velkou zásluhou premiéra, že dokáže tuto partu ukočírovat.

Pan předseda velmi vítá skvělé vztahy našeho nového prezidenta se Slovenskou prezidentkou, i on si užívá výborné spolupráce se šéfkou sněmovny, nicméně společné zahraniční cesty mohou mít logiku pouze tehdy, je-li agenda shodná, jako například podpora Ukrajiny návštěvou Kyjeva; v řadě jiných případů budeme třeba i obchodními konkurenty a v takovém situaci by společná cesta nebyla úplně na místě. Pokud se týká V4, nemá pocit, že by ztratila svůj "raison d'etre" naopak by přizval další státy – například Pobaltí, Bulharsko, Rumunsko atd. Bylo by chybou podle jeho názoru Maďarsko, kvůli jeho současnému vedení, které spíše fandí Moskvě, zahánět do izolace. V řadě oblastí, jako jen například migrace, je možné spolupracovat, a to bychom také měli. Ostatně i vztah Maďarska k Rusku se může časem změnit.

 

                                   Obsah obrázku osoba, interiér

Popis byl vytvořen automaticky

Program klubu

07.
Březen
2023

Zdeněk Thoma je fotograf, publicista, cestovatel a dobrodruh narozený v Praze roku 1938. Po roční cestě autostopem z Prahy do Japonska v

víceDiskuzní večer
14.
Březen
2023

Vážení členové a návštěvníci Golem Clubu,

následující úterní večer mezi nás přijde významný politik - předseda senátu Miloš Vys

víceDiskuzní večer
23.
Březen
2023

Vážení členové a návštěvníci Golem Clubu,

při příští besedě budeme hovořit s paní poslankyní Renátou Zajíčkovou. Tentokrát

víceDiskuzní večer